Can This Chef Make A Three-Course Meal For Two People With $15? • Tasty

Share
HTML-code
  • Published: 23 August 2019
  • Can $15 stretch into a 3-course meal for 2?



    Subscribe to Tasty: https://bzfd.it/2ri82Z1

    About Tasty:
    The official YouTube channel of all things Tasty, the world's largest food network. From recipes, world-class talent, and top-of-the-line cookware, we help connect food lovers in every way they interact with food.

    Connect with Tasty:
    Like us on Facebook: http://www.facebook.com/buzzfeedtasty
    Follow us on Instagram: https://www.instagram.com/buzzfeedtasty/
    Follow us on Twitter: https://www.twitter.com/tasty
    Check out our website: https://www.tasty.co/
    Shop the Tasty Kitchenware line: https://t.co/0dPSuobra7
    Shop the Tasty Merch line: https://amzn.to/2GJ2xvv
    Subscribe to Tasty Newsletters: https://www.buzzfeed.com/newsletters/tasty

    Credits: https://www.buzzfeed.com/bfmp/videos/86917
    MUSIC

    Licensed via Audio Network
    Every Day Is Happy Instrumental_Main
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Going On_NoVox
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Lower Bavarian Toodle-Oo_fullmix
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Soulocoustic_fullmix
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Oye Guapa_Full
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Movin' & Chasin'_Full
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.




    https://www.youtube.com/c/buzzfeedtasty
  • Hobbies and Style Hobbies and Style

Comments • 2 871

  • TSKA
    TSKA  11 minutes back

    guys guys i dont think u understand, the meal cost $15. the ingredients used to make this meal came up to $15. thats all it means

    • Maya Jinyao Hamer Johannessen

      Can you please make this a serie?
      Love tasty and Rie 🤩❤

      • Nika Berba
        Nika Berba  8 hours back

        Rie: Of Course Your Hand Is The Best Tool
        Mind:*.......Dirty Mind Enabled*
        My Self: Wat Da Fa**!!!!!!
        Mind: Don't Worry

        • Dream Chaser57
          Dream Chaser57  16 hours back

          Tasty...you had a legitimate opportunity for a teachable moment which you carelessly and thoughtlessly squandered. Replicate what millions of working & middle class households endure every month. Stretching a meager food budget and producing something that's remotely healthy and flavorful.

          • Katie J
            Katie J  17 hours back

            Ya wtf you wtf this is way over 15. You have to buy the whole bottle.

            • asher gaines
              asher gaines  21 hours back

              This is a garbage video and I'm mortified that Rie is associated with this.

              • Jade Harley
                Jade Harley  1 days back

                *”if you don’t have a blowtorch”*

                • Ely López González
                  Ely López González  1 days back

                  Creme burret 😉. She is adorable!

                  • Micayla Presley
                    Micayla Presley  1 days back

                    Rie is a genius and I love her personality!

                    • alsk20
                      alsk20  2 days back

                      That spoon trick was really cool.

                      • Raquel Ponce
                        Raquel Ponce  2 days back

                        this title was so misleading. the people that tried the food definitely thought Rie bought all those ingredients for $15

                        • MattIsLoling
                          MattIsLoling  2 days back

                          give me a thousand dollars worth of food selection and I bet I could make some bangers that would add up to like $7.00

                          • Shadowalker207
                            Shadowalker207  2 days back

                            What if there was more money in the piggy bank??

                            • Aviann A.
                              Aviann A.  2 days back

                              Wait and this is for 2 people??? This is like a snack three course meal for me

                              • Irene Randazzo
                                Irene Randazzo  3 days back

                                Honey that is nothing. I am broke. I can make a 3 course meal for 3 people for 9 euro.

                                • Sam and Hailey Vlogs
                                  Sam and Hailey Vlogs  3 days back

                                  Okay yeah because people can buy a half tablespoon of salt, and we get milk sugar and eggs for free yeah totally

                                  • Kevin Chen
                                    Kevin Chen  3 days back

                                    title: can this chef mak.........
                                    me: this is Rie

                                    • Lady Patriot
                                      Lady Patriot  14 hours back

                                      new people dont know who the fuck Rie is. this chef is more inviting.

                                  • AL H. IX
                                    AL H. IX  3 days back

                                    the auto caption said "hi im maria.." at the beginning 😅💀

                                    • Adri Mnky
                                      Adri Mnky  3 days back

                                      Real way to make a $15 three course meal
                                      1 cereal 2.00
                                      2 sandwich 5.00
                                      3 box brownie 1.00
                                      4 milk 2.50
                                      5 4 waterbottles 4.00

                                      14.50 and you can save everything for following days besides the sandwich

                                      • Ayesha Mairaj
                                        Ayesha Mairaj  3 days back

                                        simple solution: just go to mcdonalds.

                                        • Eun Kyung Lee
                                          Eun Kyung Lee  3 days back

                                          There are other youtubers who actually only use what they bought in the store that day. This video is so misleading. Yes we usually have things like salt, sugar, vinegar, and maybe milk/eggs. But most people do not have vanilla extract laying around in the pantry. Same goes for hot pepper flakes.
                                          If you want to see someone spending only 10 bucks, check this youtuber out. https://youtu.be/pIEEwFm1qfc or anyone else who actually only spends that amount!

                                          • Hanna Boville
                                            Hanna Boville  3 days back

                                            The short answer is *YES*, of course she can, she's Rie, she can do anything..😝

                                            • Alli Roma
                                              Alli Roma  3 days back

                                              This is dumb. You can't buy everything to the exact amount you need

                                              • ss sss
                                                ss sss  3 days back

                                                Here's my $15 dollar 3 course meal:
                                                Appetizer - Buffalo Chicken Dip with Crostinis
                                                Main - Ribeye Steak, rare, with baked sweet potato and creamed spinach
                                                Dessert - 1 slice of almond pound cake with a scoop of chocolate ice cream, topped with chocolate sauce and roasted, sliced almonds

                                                This actually cost 0 dollars, turns out my pantry is off the fuckin hook!

                                                • Dap Khun !!!!
                                                  Dap Khun !!!!  4 days back

                                                  Wine Lady

                                                  • timothy clement
                                                    timothy clement  4 days back

                                                    I tried this and I only paid 13.65

                                                    But this isn't counting the court appearances coming up for measuring out what I needed in the store and paying the difference

                                                    • deepwater-jew
                                                      deepwater-jew  4 days back

                                                      Rie: I like tossing salad.

                                                      • urouro niwa
                                                        urouro niwa  4 days back

                                                        Challenge for Rie: Shoujin ryouri (精進料理). Most people don't know that Japan has its own traditional vegan cuisine. It's a Buddhist way of eating and there are restaurants run by temples where you can sample the food. One of the main challenges are that there should be as little waste as possible. Every edible part the plants are used, so even if you use tofu, you must use the okara (pulp from the beans) as well. Many monks even go to great lengths to get creative with vegetable peelings, etc. The other main challenges is that you can not use aliums (essentially, onions, leaks and garlic) and (especially hard for Rie) you can't use alcohol.


                                                        I think this would appeal to a large segment of your audience as well as being a crazy challenge for Rie. Even Japanese chefs usually don't know how to do shoujin ryouri since it is temple food.

                                                        • studywithjolie
                                                          studywithjolie  5 days back

                                                          last time i checked you can’t measure out a half tsp of vinegar and walk up to the cashier like: ‘hi this is two cents, yes?”

                                                          • tyjo_is_ _sicc
                                                            tyjo_is_ _sicc  5 days back

                                                            They shoulda named it--->
                                                            *Make It Fancy: with a budget*

                                                            • Indiestripper
                                                              Indiestripper  5 days back

                                                              everyone in the comments complaining about the vinegar is kinda missing the point. Stop going to the grocery store for specific recipe items. Learn what useful staple items to have in your kitchen that will cut costs in the long run. Yeah the bottle of vinegar might be like 5 bucks or something, but you will use it a bunch in a lot of different dishes. it's why they didn't charge her for the salt and pepper and milk. Those are key ingredients that you should have in your cupboard. I get that there is a point when you run out of things and have to restock but a large bottle of vinegar can last you half a year or more depending on how you cook. Save the shopping for the really specific ingredients that are gonna be more pricy and only used once in the meal, like the shrimp.

                                                              • Noor kashif
                                                                Noor kashif  5 days back

                                                                I am a huge fan of Tasty And Rie I think she is really lovely kind talented creative but this time I am really disappointed 😔 because this was cheating 💔 because u have to buy a hole bottle and e.t.c u can't ask them that please give me a tablespoon of oil or anything like that 😭😕

                                                                • Bian Chang
                                                                  Bian Chang  5 days back

                                                                  Everyone out here hating on the vid. Let’s say you buy 60 dollars worth of ingredients. And you only use a quarter of those ingredients. That means that meal you made, is worth 15 dollars. And you can have 3 more meals. So the meal would not be 60 dollars, the meal would still be 15 dollars. The ingredients may have been 60 dollars but your meal is worth 15 dollars and with those 60 dollars you can make more of that meal, more times.

                                                                  • Rockercandy248
                                                                    Rockercandy248  5 days back

                                                                    This isn’t a $15 meal I can’t buy items by the tablespoon really underwhelming

                                                                    • Kristýna Konečná
                                                                      Kristýna Konečná  5 days back

                                                                      this video is absolute bulllllshit.. sorry, not sorry. You spent way more than 15 and only used the minimum of the products, but that's not how real life works!.. If you want to make video like this, make her go shopping first

                                                                      • Lily Vuong
                                                                        Lily Vuong  5 days back

                                                                        *$15 can get you:*
                                                                        -15 x $1 McDonald hamburgers
                                                                        -3 x $5 Domino's value pizzas
                                                                        -$9.95 for 9 pieces KFC offer every Tuesday + $5 x 2 large sides
                                                                        -15 x $1 menu from Tacobells
                                                                        -6 rolls of sushi
                                                                        -30 packs of 50c MiGoreng noodles
                                                                        Feel free to add more...

                                                                        • Shannon McGowan
                                                                          Shannon McGowan  5 days back

                                                                          this is super misleading.

                                                                          • M. Smith
                                                                            M. Smith  6 days back

                                                                            Not everyone has "freebies" in the pantry 😒

                                                                            • Saika Farah
                                                                              Saika Farah  6 days back

                                                                              Where can I find 2tablespoons of olive oil and 2 tablespoons of butter??🤔🤔🤔
                                                                              Title was good ,not the video

                                                                              • Acid Bunny
                                                                                Acid Bunny  6 days back

                                                                                Going to the store and gettin me a teaspoon of vanilla extract.

                                                                                • Farida Hatata
                                                                                  Farida Hatata  6 days back

                                                                                  Make it fancy

                                                                                  • QueenHazyB
                                                                                    QueenHazyB  6 days back

                                                                                    Heading to the store to buy $0.04 of vanilla extract.

                                                                                    • QueenHazyB
                                                                                      QueenHazyB  6 days back

                                                                                      2/10.
                                                                                      Cool meal but can't make for $15. Clickbait at its finest.

                                                                                      • Adam Drumonde
                                                                                        Adam Drumonde  6 days back

                                                                                        Yeah wow the pricing stuff is BS. Milk and Eggs are freebies? This meal would have cost easily double the budget if it was done fairly.

                                                                                        • Nathaly Rosa
                                                                                          Nathaly Rosa  6 days back

                                                                                          This video is a scam! This no "$15 challenge"... explain where I can get 1/2 tbps of anything for $0.60

                                                                                          • Mia Kedlarchuk
                                                                                            Mia Kedlarchuk  6 days back

                                                                                            Ricotta cheese looks kinda iffy like Ik it’s sopposed to be good it’s just I’m not fond of milk and it looks so disgusting when she added the vinegar we did his in science class and the teacher told us it was making the milk old 👏🏻😭😰

                                                                                            • •GachaRita•
                                                                                              •GachaRita•  7 days back

                                                                                              Everyone in the comments: *arguing about prices*
                                                                                              Me: why is rie getting excited about clams the best thing ever

                                                                                              • Brianna Lindsay
                                                                                                Brianna Lindsay  7 days back

                                                                                                This is only $15 if you're a tasty producer and have access to have of the ingredients for free